  • Model: TC780033
  • Weight: 1.39kg
  • Dim: 250.00mm x 78.00mm x 25.00mm
  • SKU: TC780033
  • UPC: 6009515883652
R 531.90
Ex VAT: R 462.52
For 10 or more items, click to quote
Slogging spanner 50mm ring end
The Slogging Spanner comes in a variety of sizes from 24mm - 85mm to accommodate different bolt and nut dimensions. It is important to select the appropriate size for the specific task to ensure a proper fit and optimal performance.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
  • Anti-slip design
  • Open ended profile
  • Heavy duty. Enabling the use of great force
  • Ideal for tight spaces
Description Specifications
Standard: DIN133
Finish: Black
Material Steel: 31CrV3 (Chrome Vanadium)
Size 50mm