  • Model: TC599254
  • Weight: 0.53kg
  • Dim: 292.00mm x 81.00mm x 15.00mm
  • SKU: TC599254
For 15 or more items, click to quote
Tork Craft Plier Fencing Heavy Duty — 254 mm
Packaging: Single unit Carded
Designed for robust use in the field, this 254 mm heavy‐duty fencing plier from Tork Craft features strong jaws and build quality to tackle wire-fence installation, maintenance, tensioning and repair. An essential tool for fencing professionals, farmers and general maintenance personnel.
Application:
  • Tensioning, crimping, and fastening wire fencing.
  • Working with wire mesh, perimeter fences, and site barriers.
  • Gripping, twisting, and holding wire in rugged environments.
Extra Information
<
Pro Tip
Features
<
  • High-grade alloy steel construction heat-treaded.
  • Designed for one-hand operation.
  • Long jaw long handle.
  • Comfortable rubber grip with anti-slip grip.
  • Strong pivot for smooth action and high force under pressure.
  • Suitable for barbed wire and high-tensile fencing wire (approx. 2-3 mm).
Benefits
Safety
  • Wear eye protection when cutting or tensioning fence wire—stray wire ends may snap back.
  • Ensure fencing wire is de-energised before use—live wire can cause serious injury.
Description Specification
Packaging Type Hanging card
Package Dimensions 275(L) x 70(W) x 15.2(H)mm
Package Weight 534.9g
Product Dimensions 260(L) x 55.2(W) x 14.6(H)mm
Product Weight 527.3g
Material Handle: Rubber
Jaws & Body: C45 Steel
Overall Length Closed 260mm
Overall Length Opened 240mm
Maximum Jaw Capacity 36mm
Country of Origin Republic of China (PRC)
Warranty 6 Months
Content 1 x 254mm Heavy Duty Fencing Plier