  • Model: TCDP20007
  • Weight: 0.29kg
  • Dim: 310.00mm x 250.00mm x 20.00mm
  • SKU: TCDP20007
  • UPC: 6009515863562
R 1,875.90
Ex VAT: R 1,631.22
For 5 or more items, click to quote
Tork Craft Diamond Polishing Pads — 100 mm Dry Use Set (7 Piece)
Size: 100 mm diameter each pad [Dry-Use Hook & Loop]
Extra Information
  • Ensure your polishing machine supports 100 mm (4″) diameter backup pads and the correct speed for dry-use diamond pads.
Pro Tip
Features
  • 100 mm diameter pads — practical size for many handheld polishers and grinders.
  • Hook & loop-backing — for quick pad change-out and secure fit on backing plate.
Benefits
Safety
  • Maintain correct machine speed (typically 3000-4000 RPM for 100 mm pads) and avoid excessive pressure to prolong life.
Specifications
DescriptionSpec
BrandTork Craft
Cat No.TCDP20007
Kit TypeDiamond Polishing Pads — Dry Use Set
Diameter100 mm