  • Model: PT25060-30
  • Weight: 0.75kg
  • Dim: 330.00mm x 285.00mm x 10.00mm
  • SKU: PT25060-30
  • UPC: 6009515877255
R 1,128.90
Ex VAT: R 981.65
For 5 or more items, click to quote
Saw Blade for Wood Cutting 250mm x 30mm bore x 60T
Key Specifications:
  • Diameter: 250 mm - The blade is large enough for medium to heavy-duty woodworking tasks.
  • Kerf (Blade Thickness): 2.4 mm - A medium thickness, providing precise cuts while minimizing material waste and maintaining durability.
  • Bore Size: 30 mm - The center bore fits onto the arbor of most saws, ensuring secure attachment and stable cutting performance.
Outside diameter Bore diameter Kerf Tooth count (Z) Grind Max Speed
Ø 250mm Ø 30mm 2.4mm 60 ATB 6000rpm