  • Model: PT16028-20
  • Weight: 0.27kg
  • Dim: 225.00mm x 200.00mm x 10.00mm
  • SKU: PT16028-20
For 15 or more items, click to quote
Carbide Tipped Saw Blade for Festool circular saws - Universal 160mm x 20mm bore x 28T
Features:
  • Fast Sawing Action: Designed with cross-cut teeth for rapid, efficient cutting.
Shim/bushing:
Depending on the bore of the saw blade and the arbor of the saw. A shim or bushing is available to adapt the saw blade to the arbor. No bushings or shims are available in Ø 22.23mm.
Dust Mask
Key Specifications:
Outside diameter Bore diameter Kerf Tooth count (Z) Grind
Ø 160mm Ø 20mm 2.2mm 28 ATB