  • Model: PT16018-20
  • Weight: 0.27kg
  • Dim: 225.00mm x 200.00mm x 10.00mm
  • SKU: PT16018-20
For 15 or more items, click to quote
Carbide Tipped Saw blade for circular saws - Ripping 160mm x 20mm bore x 18T
High-Performance Circular Saw Blade
Key Features:
  • Carbide-tipped teeth: For exceptional cutting performance.
  • Alternating teeth: Suitable for both rip cuts and cross cuts.
  • Deep chip angle: Efficient waste removal.
  • Ideal for use with: TS 55 and TSC 55 circular saws.
Shim/bushing:
Depending on the bore of the saw blade and the arbor of the saw. A shim or bushing is available to adapt the saw blade to the arbor. No bushings or shims are available in Ø 22.23mm.
Dust Mask
Key Specifications:
Outside diameter Bore diameter Kerf Tooth count (Z) Grind
Ø 160mm Ø 20mm 2.2mm 18 ATB