  • Model: PT16012-20
  • Weight: 0.28kg
  • Dim: 200.00mm x 200.00mm x 11.00mm
  • SKU: PT16012-20
For 15 or more items, click to quote
Carbide Tipped Saw blade for circular saws - Ripping 160mm x 20mm bore x 12T
Precision and Performance: The Ultimate Saw Blade
Key Features:
  • High-performance steel: For maximum durability and longevity.
  • Carbide-tipped teeth: For precise and efficient cutting.
  • Optimized design: Tailored for rip cuts in solid wood.
  • Color-coded: Easy blade identification.
Ideal for use with: TS 55 T, TSC 55 K, HK 55, and HKC 55 saws.
Experience the difference of a truly exceptional saw blade.
Saw blade terminology
Arbor:
The shaft that turns the saw blade.
ATB:
Anti-kickback:
Bore:
The center hole diameter of the saw blade.
Combination:
Circular saw blades that can be used both for crosscutting and ripping.
Crosscut:
A cut made across the grain of the wood. Cutting wood to length.
Dado:
A set of stacked blades designed to produce grooves.
Depth of cut:
The maximum depth of cut safely achievable determined by the power tool and saw blade diameter.
Diameter:
The outside of the saw blade measured directly accross from one tip to the other opposing tip.
Expansion slots:
Flange:
Flat top grind (FTG):
Gullet:
Hollow ground:
The tips are concave shaped.
Hook angle/rake/pitch:
Kerf:
The width of cut.
Rip:
A cut made along the grain direction of the wood. Cutting wood to width.
Shim/bushing:
Depending on the bore of the saw blade and the arbor of the saw. A shim or bushing is available to adapt the saw blade to the arbor. No bushings or shims are available in Ø 22.23mm.
TCG:
Thin kerf:
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
Technical Specifications
Outside diameter Bore diameter Kerf Tooth count (Z) Grind
Ø 160mm Ø 20mm 2.2mm 12 FTG