  • Model: FES205553
  • Weight: 0.27kg
  • Dim: 225.00mm x 205.00mm x 10.00mm
  • SKU: FES205553
  • UPC: 4014549377079
R 2,416.90
Ex VAT: R 2,101.65
For 2 or more items, click to quote
Festool Saw blade HW 160x1,8x20 WD42 WOOD FINE CUT
  • Order number: FES205553
  • Model: HW 160x1,8x20 WD42
Quality cuts better.
Quality cuts better.
Strengths and benefits
  • The fine-cut saw blade for clean and splinter-free cuts
  • Saw teeth made of high-quality metal – for optimum saw progress and perfect cuts
  • Cutting angle and tooth shape are adapted to the application and machine
  • Colour coding makes it easier to select the correct saw blade
Main areas of use
Adapted for
  • for TS 55 F, TSC 55 K, HK 55 and HKC 55
  • for veneered and coated panels, solid wood, MDF – fine cut
in self-service display pack
Warranty all-inclusive
Features
Strengths and Benefits
Product Application
Scope of Delivery
Accessories
Technical Data
Diameter 160 mm
Cutting width 1.8 mm
Standard blade thickness 1.2 mm
Hole dia. 20 mm