  • Model: TCHF2002
  • Weight: 0.18kg
  • Dim: 380.00mm x 48.00mm x 45.00mm
  • SKU: TCHF2002
For 15 or more items, click to quote
Wood Rasp
Length: 8" (200mm)
Shape: Half Round
Application:
  • Woodworking
  • DIY
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Features
  • Plastic and Soft rubber grip handle.
  • Uniform & individual teeth for variety of applications.
  • T12 steel, hardened and tempered for durability.
Description Specification
Packaging Type Half Blister
Material Handle: Plastic and rubber handle
Blade: Carbon steel
File Length 8" (200mm)