  • Model: ABR22120
  • Weight: 0.03kg
  • Dim: 120.00mm x 115.00mm x 2.00mm
  • SKU: ABR22120
For 15 or more items, click to quote
Curved shaped sanding pad - P120
Curved abrasive TorkCraftCompatible with machines using sanding pads as per picture on the right.
Manufactured from high quality Aluminium Oxide abrasive for use with wood and metal.
Size: Curved
Grits Available: P60, P80, P120, P240, etc.
These particular curved shaped sanding pads work together with the 94 x 94 x 94mm 6 hole triangle abrasives.
Curved and triangle sanding pads
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).